• Codzienna dawka witamin zamknięta w butelce
 • Bezpłatna dostawa w całej Polsce przy zamówieniu od 100 PLN

Czy dieta sokowa jest bezpieczna dla zdrowia?

Czy dieta sokowa jest bezpieczna dla zdrowia?

Miłośnicy i przeciwnicy diety sokowej wysuwają wiele argumentów na poparcie swoich tez. Ale które z nich są rzeczywiście zgodne z prawdą? Dowiedz się, czy dieta sokowa jest bezpieczna i jak ją przeprowadzić, aby sobie nie zaszkodzić.

 • Dieta sokowa jest w pełni bezpieczna, o ile przeprowadzasz ją z głową. Może z niej skorzystać każda zdrowa osoba.
 • Do detoksu sokowego trzeba się odpowiednio przygotować.
 • Podczas diety sokowej mogą wystąpić pewne objawy niepożądane. O ile nie są poważne, nie wymagają jej przerwania.
 • Dieta sokowa nie powinna trwać dłużej niż kilka dni, gdyż może prowadzić do niedoborów składników pokarmowych.

Dlaczego dieta sokowa stanowi obciążenie dla organizmu?

Decyzja o przejściu na dietę nigdy nie powinna być spontaniczna i podejmowana w emocjach, np. po nieudanej próbie zmieszczenia się w spodnie z zeszłego roku. W przypadku diety sokowej takie zachowanie jest jednak szczególnie groźne, gdyż może nieść za sobą konsekwencje zdrowotne.

Dlaczego korzystanie z detoksu sokowego wymaga świadomego podejścia i rozwagi? Kluczowa jest tutaj specyfika tej diety, która w niczym nie przypomina standardowych kuracji ukierunkowanych na odchudzanie. Zresztą nie takie jest jej cel. Detoks – jak sama nazwa wskazuje – ma umożliwić pozbycie się toksyn.

Aby osiągnąć taki skutek, musisz na określoną liczbę dni przejść na dietę w stu procentach płynną i składającą się wyłącznie z soków przygotowanych z warzyw i owoców. A to może stanowić obciążenie dla organizmu chociażby z trzech głównych powodów:

 • procesy trawienne są nastawione raczej na przetwarzanie pokarmów o stałej formie, zatem muszą się “przeprogramować” na trawienie tylko płynów,
 • dieta sokowa cechuje się niską kalorycznością, zatem może powodować niedobór energii i uczucie zmęczenia,
 • warzywa i owoce nie zawierają wszystkich składników odżywczych niezbędnych do funkcjonowania organizmu. Brakuje w nich chociażby białka oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. W długiej perspektywie mogłaby zatem powodować niedobory. Dlatego też może być stosowana maksymalnie przez kilka dni i wymaga regeneracji organizmu po tym wysiłku.

Czy każdy może skorzystać z diety sokowej?

Biorąc pod uwagę powyższe stwierdzenia, nietrudno zgadnąć, że detoks sokowy tylko w teorii nadaje się dla każdego. W praktyce może z niego skorzystać jedynie osoba, której organizm nie jest obecnie osłabiony z żadnego innego powodu. A to zawęża krąg osób mogących z niego korzystać, do tych, które:

 • na nic nie chorują – każda choroba stanowi obciążenie dla organizmu. I nie ma tu znaczenia, czy jest to lekkie przeziębienie, czy też przewlekła dolegliwość, której nie da się wyleczyć. Nie zaleca się stosowania diety sokowej przez cały okres trwania choroby, a także przez pewien czas po jej zakończeniu, gdy dochodzisz do siebie i odzyskujesz siły;
 • są dorosłe – procesy odpowiadające za wzrost i rozwój organizmu dziecka czy nastolatka pochłaniają wiele energii. Wymagają także stałego dostępu do określonych witamin i mikroskładników, które warunkują ich przebieg. Dieta sokowa mogłaby je zatem zakłócić;
 • nie są w ciąży i nie karmią piersią – choć te procesy są w pełni naturalne, to jednak stanowią wyzwanie dla organizmu matki. Dodatkowe obciążenie mogłoby zaszkodzić nie tylko jej, ale także dziecku;
 • nie wykonują ciężkiej pracy fizycznej – jak nietrudno się domyślić, im mniej kalorii w diecie, tym mniej zebrać siły do takiego wysiłku. Jeśli nie jesteś w stanie zrezygnować z pracy na czas trwania detoksu sokowego, najlepiej nie decyduj się na to;
 • nie realizują intensywnego programu treningowego – ostry trening pochłania dużo energii, podobnie jak ciężka praca fizyczna. Stosując dietę o obniżonej kaloryczności, możesz po prostu nie mieć na to siły. A jeśli jednak zmotywujesz się do pójścia na siłownię, będziesz się męczyć szybciej niż zwykle.

Czym może grozić nieodpowiedzialne stosowanie detoksu sokowego?

Jeśli nigdy wcześniej nie miałeś do czynienia z dietą sokową, zacznij od wariantu jednodniowego. Potraktuj to jako test Twojej silnej woli oraz wytrzymałości organizmu. Z czasem możesz stopniowo wydłużać ten czas, w zależności od potrzeb i możliwości. Absolutne maksimum stanowi jednak dieta sokowa 5-dniowa.

Dlaczego nie zaleca się stosowania dłuższych kuracji o takim przebiegu? Chociaż dieta sokowa jest zupełnie bezpieczna na krótką metę, to jednak zupełnie nie nadaje się do codziennego stosowania, gdyż jest dietą niedoborową i niezbilansowaną. Oznacza to, że nie zaspokaja wszystkich potrzeb organizmu, bo nie zawiera pewnych ważnych grup mikroskładników, m.in. białka, nienasyconych kwasów tłuszczowych, żelaza i błonnika. Trzeba też mieć na uwadze to, że ma mało kalorii, a ze względu na dużą zawartość owoców może cechować się wysokim indeksem glikemicznym.

Długotrwałe korzystanie z diety sokowej bez zachowania koniecznych odstępów między jedną a drugą kuracją może nieść za sobą poważne konsekwencje. Jakie?

W dłuższej perspektywie duża część znajdujących się w sokach mikroskładników nie będzie przyswajana ze względu na brak tłuszczów Omega-3 w diecie. Dotyczy to chociażby likopenu oraz beta-karotenu. Brak nienasyconych tłuszczów w jadłospisie może także skutkować wysokim poziomem cholesterolu, a w konsekwencji pojawieniem się chorób serca i naczyń krwionośnych. Niedobory substancji odżywczych mogą doprowadzić do zaburzenia równowagi elektrolitów, a to prosta droga do odwodnienia.

Długotrwałe odmawianie organizmowi kalorii, których się domaga, to z kolei prosta droga do powstania zaburzeń odżywiania. Nie mówiąc już o tym, że jeśli przez długi czas będziesz sobie odmawiać wszystkiego, na co masz ochotę, w końcu nie wytrzymasz i złamiesz dietę. Istnieje duża szansa na to, że stracisz wtedy kontrolę nad tym, co jesz, i szybko odpracujesz zgubione kilogramy z solidną nawiązką. A niełatwo później pokonać taki efekt jo-jo.

Mała ilość błonnika może z olei skutkować uporczywymi zaparciami, a niska podaż węglowodanów złożonych – ketozą.

Kiedy warto przerwać dietę sokową?

Podczas stosowania diety sokowej mogą wystąpić pewne skutki uboczne. Jest to w pełni normalne i wiąże się w równym stopniu ze zmianą rodzaju przyjmowanych pokarmów, co z detoksykacją organizmu. W związku z tym możesz zaobserwować u siebie m.in. takie objawy niepożądane, jak ból głowy, senność i zmęczenie, drażliwość, uczucie przelewania w brzuchu, zaparcia lub biegunka.

O ile objawy te nie są bardzo uciążliwe, nie stanowią powodu do obaw i są oznaką tego, że organizm się oczyszcza. Jeśli jednak zauważysz bardziej niepokojące symptomy, przerwij dietę i zasięgnij porady lekarskiej. Zwróć szczególną uwagę na takie kwestie, jak:

 • biegunka o ostrym przebiegu,
 • bardzo niskie ciśnienie krwi,
 • omdlenia,
 • wymioty,
 • bardzo silne zawroty głowy.

Zdrowa dieta sokowa – najważniejsze zasady

Zanim przystąpisz do detoksu, zapoznaj się z poniższą, skrótową listą, która ustrzeże Cię przed popełnieniem najpoważniejszych błędów.

 • Przygotuj organizm do diety sokowej, przechodząc na stosowną dietę na kilka dni przed rozpoczęciem detoksu. Powinno się w niej znaleźć dużo surowych warzyw i owoców, a także mało mięsa, tłuszczów, silnie przetworzonej żywności oraz używek.
 • Jeśli to Twoja pierwsza przygoda z płynną dietą, zacznij od jednego dnia. Gdy tolerancja organizmu się zwiększy, możesz ją powoli wydłużać. Nigdy nie przekraczaj zalecanego okresu maksymalnego, czyli 5 dni.
 • W trakcie detoksu staraj się ograniczyć aktywności – będziesz mieć mało siły i energii.
 • Przeprowadzaj detoks przy użyciu wysokiej jakości soków, które nie zawierają sztucznych konserwantów i polepszaczy smaku. Najlepszym wyborem będą te wyciśnięte metodą Cold Press, która pozwala zachować najwięcej witamin i mikroelementów.
 • Zachowuj odpowiednie odstępy między jedną dietą sokową a kolejną. Powinny być nie krótsze niż 1-2 miesiące.
 • Powoli wychodź z diety sokowej i dokładaj do jadłospisu kolejne grupy produktów spożywczych. Zaczynaj od tych lekkostrawnych, a następnie zmierzaj w kierunku tych stanowiących większe wyzwanie dla układu trawiennego.
 • Nie objadaj się na siłę po zakończeniu detoksu – w ten sposób szybko stracisz wszystko, co udało Ci się osiągnąć.

Miej na uwadze to, że nie zależy nam na tym, aby zniechęcić Cię do stosowania diety sokowej. To naprawdę świetna opcja umożliwiająca oczyszczenie organizmu i poprawę samopoczucia – a to wszystko w zaledwie kilka dni i przy niewielkim wysiłku własnym.

Lepiej jednak podejść do tej kwestii rozważnie i dobrze przygotować się do detoksu sokowego. Dzięki temu nie tylko zobaczysz oczekiwany efekt, ale także nie będziesz się obawiać ewentualnych negatywnych konsekwencji. To same korzyści bez żadnego ryzyka!

Zamów już teraz!

Zamów gotowy zestaw diety sokowej lub skomponuj swój własny.
Portale społecznościowe
Zamówienia i pytania

Jesteśmy do dyspozycji
poniedziałek – piątek 8.00 – 16.00

Biuro Obsługi Klienta

e-mail: biuro@fit-juice.pl
tel. +48 799 356 486

Miasta dostaw

Kurier Fit-Juice: Przesyłkę dostarczy nasz włąsny kurier, a dostawy odbywają się wcześnie rano lub w nocy – prosimy jedynie o podanie w uwagach do zamówienia kodu do domofonu oraz maksymalną godzinę dostawy.

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i odbierz 20 PLN na swoje
zamówienie!

  Tabela dostaw

  Zamówienie złożone w … 1-2 dzień najwcześniej
  dostarczony będzie w…
  3-4 dzień najwcześniej
  dostarczony będzie w …
  5 dzień najwcześniej
  dostarczony będzie w …
  Poniedziałek Środa Piątek Wtorek
  Wtorek Czwartek Wtorek Czwartek
  Środa Piątek Wtorek Czwartek
  Czwartek Wtorek Czwartek Piątek
  Piątek Wtorek Czwartek Piątek
  Sobota Wtorek Czwartek Piątek
  Niedziela Wtorek Czwartek Piątek

  Wysyłka i dostawa

  Data dostarczenia dostawy

  Skorzystaj z kalendarza dostawy dostępnego podczas wypełniania danych dostawy w koszyku. W przypadku wyboru diett sokowej na kilka dni, pierwsza przesyłka zostanie dostarczona we wskazanym wybranym dniu. Dostarczamy dietę maksymalnie na 2 dni w jednej paczce kurierskiej. To oznacza, że każda kolejna zostanie dostarczona w najbliższym możliwym dniu, aby zachować ciągłość diety. Przesyłki dostarczamy od wtorku – piątku.