Gdy decydujesz się na klasyczną dietę sokową, zwykle zaczynasz “z marszu” – po prostu przygotowujesz nowy jadłospis i się go trzymasz. W przypadku diety sokowej takie podejście może się nie sprawdzić. Jak przystosować organizm do takiego detoksu, aby przetrwać go bez problemu i uzyskać pożądany efekt? Podpowiadamy.
- Do detoksu sokowego należy przygotować się na dwóch poziomach: mentalnym i fizycznym.
- Kluczowe jest wprowadzenie pewnych zmian w codziennym jadłospisie na kilka dni przed rozpoczęciem diety sokowej.
- W trakcie diety sokowej oraz bezpośrednio przed jej rozpoczęciem warto ograniczyć intensywne treningi fizyczne.
- Zanim zdecydujesz się na przejście na dietę sokową, upewnij się, że nie spełniasz kryteriów uniemożliwiających korzystanie z takich kuracji oczyszczających.
Przygotowanie mentalne do detoksu sokowego
Dieta sokowa nie jest klasyczną kuracją odchudzającą. Ma zupełnie inny cel, a tym samym także przebieg. I trzeba być tego świadomym przed rozpoczęciem takiego zabiegu. Z tego powodu przygotowanie mentalne powinno być pierwszą rzeczą, jaką zrobisz po podjęciu decyzji, że chcesz przeprowadzić detoks sokowy.
Przede wszystkim musisz wiedzieć, że taka dieta zapewni Ci wymierne korzyści tylko wtedy, gdy przeprowadzisz ją od A do Z. Półśrodki i robienie “cheat mealów” w trakcie nic Ci nie da. To tak, jakbyś po prostu wypił kilka szklanek soku do każdego posiłku – niby przyjmiesz więcej substancji odżywczych z warzyw i owoców, ale jednak nie będzie tego efektu detoksykacji, na którym Ci tak zależy.
Powinieneś też przygotować się na ewentualne efekty uboczne, które mogą wiązać się z odtruwaniem organizmu. Odczujesz je w szczególności przy pierwszym detoksie, bo nie będziesz mieć jeszcze wyrobionej tolerancji na taki rodzaj diety. Co może Ci szczególnie dokuczać? Ból głowy, wzdęcia, zaparcia, biegunka lub zmęczenie. Objawy niepożądane powinny ustąpić samoczynnie po wyjściu z detoksu. W jego trakcie spróbuj radzić sobie z nimi domowymi sposobami, które nie wymagają przyjmowania żadnych środków farmakologicznych.
Co się stanie jeśli pominiesz ten krok i po prostu przejdziesz dalej? Być może nic, a być może tylko sobie zaszkodzisz, a do tego zrazisz się do tego typu kuracji – zupełnie niepotrzebnie, bo cechują się wysoką skutecznością i stanowią jeden z najprostszych sposobów na oczyszczenie organizmu. W związku z tym stanowczo zalecamy, aby najpierw przygotować do diety sokowej umysł, a następnie ciało.
Jak przystosować organizm do diety sokowej?
W kwestii przygotowania organizmu do detoksu najistotniejsze jest to, aby zadbać o odpowiednie przystosowanie układu trawiennego. Dlaczego? To on będzie w największym szoku, gdy nagle przestaniesz jeść zwykłe posiłki i zaczniesz pić tylko soki. Jeśli zrobisz to nagle, możesz spodziewać się bardzo uporczywych efektów ubocznych, które uprzykrzą Ci czas spędzony na detoksie. Im lepiej zadbasz o oswojenie organizmu z dietą sokową, tym mniej niekorzystnych objawów odczujesz.
Jak przystosować układ trawienny do detoksu sokowego? Zwróć uwagę na następujące kwestie.
Zwiększ ilość surowych warzyw i owoców w diecie
Choć surowe warzywa i owoce są superzdrowe, nawet nie oszukujemy się co do tego, jak często znajdują się w Twojej codziennej diecie. Musisz zatem oswoić organizm z większą ilością tych składników, a na dodatek podanych wyłącznie w formie płynnej. Aby ograniczyć ryzyko pojawienia się uporczywych zaparć, stopniowo zwiększaj ilość spożywanych warzyw i owoców zamiast od razu w całości zastępować nimi normalne posiłki.
Obniż dobową kaloryczność posiłków
Jeśli na co dzień przyjmujesz posiłki o dużej liczbie kalorii, nagłe przejście na niskokaloryczną dietę nie będzie proste. Przez cały czas będziesz czuć przejmujący głód, bo organizm będzie się domagać jedzenia, do którego przywykł. Uda Ci się tego uniknąć, jeśli odpowiednio wcześniej zaczniesz powoli zmniejszać kaloryczność swojej diety – aby organizm nie czuł nagłego braku.
Ogranicz szkodliwe produkty spożywcze
Jeśli na co dzień jesz dużo mięsa, słodyczy i silnie przetworzonej żywności, Twój organizm jest przyzwyczajony do takiej diety. Nagłe odcięcie go od tych produktów nie tylko sprawi, że będziesz za nimi tęsknić, ale też może równać się różnym problemom natury żołądkowej – układ trawienny musi się bowiem przystosować do nowych okoliczności.
Aby zmniejszyć ten efekt zaskoczenia nową dietą, stopniowo ograniczaj ilość konkretnych składników spożywczych przed rozpoczęciem detoksu. Z Twojego jadłospisu powinny powoli znikać m.in.:
- fast foody,
- tłuste mięso i ryby,
- produkty wysoko- i ultraprzetworzone,
- cukier,
- dania zawierające gluten i nabiał,
- wszelkie używki (kawa, mocna herbata, papierosy, alkohol),
- warzywa skrobiowe i strączkowe.
Pij więcej płynów
Duża ilość płynów to podstawa codziennej diety, o której wiele osób niestety zapomina. Przed rozpoczęciem diety sokowej staraj się pamiętać o tym, aby pić co najmniej 2 litry wody dziennie. Płyny nie tylko wspomogą usuwanie złogów z jelit, ale też… poprawią stan Twojej skóry, która wymaga nawilżania i od zewnątrz, i od wewnątrz.
Ile powinna trwać dieta przygotowująca do detoksu organizmu?
Nie ma sztywnych ram mówiących, ile dokładnie powinien trwać proces wprowadzania do diety sokowej, aby na pewno zadziałał. Jest to kwestia indywidualna i u każdego wygląda inaczej. Przy pierwszej diecie możesz wypróbować np. 5-dniowe przygotowanie i sprawdzić, jak zareaguje na to Twój organizm. W razie potrzeby przy kolejnym detoksie dowolnie wydłużysz lub skrócisz ten okres, dla jak najlepszych efektów.
Czy przed dietą sokową warto zwiększyć ilość aktywności fizycznej?
Myśl o skorzystaniu z diety sokowej zagnieździła się w Twojej głowie na fali ogólnego zainteresowania zdrowym stylem życia? Choć to dobry objaw, to jednak uważaj, aby z tym nie przesadzić tuż przed samym detoksem. Ze względu na niską kaloryczność stanowi on wyzwanie dla organizmu, dlatego powinien być stosowany tylko wtedy, gdy jesteś zdrowy i wypoczęty.
Ostry, wykańczający trening na dzień czy dwa przed nie są wskazane. Może się bowiem okazać, że okres regeneracji organizmu po tak dużym wysiłku przypadnie właśnie na czas detoksu. A ten już sam w sobie jest wystarczającym obciążeniem. Zatem możesz czuć jeszcze większe zmęczenie oraz senność niż wtedy, gdy podchodzisz do diety sokowej po solidnym wypoczynku.
Co warto sprawdzić zanim pomyślisz o diecie sokowej?
Ze względu na swoją specyfikę dieta oczyszczająca polegająca na piciu samych soków może być stosowana tylko przez osoby zdrowe, których organizm jest w stanie bez większych problemów znieść taką kurację. Na liście przeciwwskazań do korzystania z niej znajdują się m.in.:
- choroby przewlekłe dotykające serca, wątroby, układu trawiennego, układu krążenia i nerek,
- ciąża i karmienie piersią,
- choroby psychiczne, zwłaszcza te dotyczące zaburzeń odżywiania,
- anemia,
- nadciśnienie,
- cukrzyca i insulinooporność,
- nowotwór.
Na dobrą sprawę najlepiej zrezygnować z detoksu nawet w trakcie zwykłego przeziębienie oraz w okresie tuż po jego wyleczeniu, gdy organizm wciąż dochodzi do siebie. W im lepszej formie jesteś w czasie diety, tym łatwiej przyjdzie Ci wytrzymać na niej do końca.
Chcesz mieć pewność, że dieta sokowa rzeczywiście zapewni Ci wszystkie korzyści, na których Ci zależy? Skorzystaj z usług cateringu dietetycznego, który dostarczy Ci gotowe zestawy soków na określoną liczbę dni. Przejrzyj naszą ofertę, a na pewno znajdziesz coś dla siebie – niezależnie od tego, czy interesuje Cię 1-dniowy detoks, czy też dłuższa, np. 3-dniowa dieta sokowa.