Wchodzisz rano do kuchni z zaspanymi oczami i pierwszym, co robisz, jest uruchomienie ekspresu lub wstawienie wody na kawę? Choć to niezwykle skuteczny sposób na pobudzenie przed pracą, to nie zawsze można go nazwać najzdrowszym. Dowiedz się, czy sok może zastąpić filiżankę kawy o poranku i jaki wybrać, by wynieść z tego najwięcej korzyści.
Kiedy picie kawy nie jest najlepszym pomysłem?
Kawa pita w umiarkowanej ilości może przynieść pewne korzyści dla zdrowia. Wiele współczesnych badań wskazuje na to, że używanie jej “z głową” może m.in. zmniejszyć ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2, stanów depresyjnych, a nawet udaru mózgu lub zawału serca.
Dlaczego więc mówi się, że picie kawy szkodzi? Bo zwiększona dawka dzienna (powyżej 2-4 filiżanek) niesie za sobą szereg niekorzystnych konsekwencji – chociażby podwyższone ciśnienie, stany lękowe lub częste bóle głowy. Kawa spożywana w nadmiarze może również prowadzić do odwodnienia organizmu. Picia kawy powinny też unikać osoby:
- w ciąży,
- mające wrzody żołądka i jelit,
- cierpiące na choroby układu pokarmowego (np. refluks, zespół jelita drażliwego, chorobę Leśniowskiego-Crohna),
- chorujące na nadciśnienie,
- z kamicą dróg żółciowych.
Co istotne, kawy nie powinno pić się z rana na pusty żołądek, jak to ma w zwyczaju wiele osób, bo ma właściwości drażniące błonę żołądka. Może także powodować nadkwasotę, stymulować produkcję kortyzolu (czyli zwiększać podatność na stres) i utrudniać wchłanianie pewnych witamin (przede wszystkim B2, B6, D3 i żelaza).
Kawa a dieta sokowa – dlaczego to nienajlepszy pomysł?
Dieta sokowa bywa nazywana detoksem ze względu na swój główny cel. Jest nim oczyszczenie organizmu ze szkodliwych związków, w tym również tych pochodzących z popularnych używek. A kawa – choć pyszna i tak ratująca życie o poranku – niestety zalicza się do tego niechlubnego grona.
Wniosek? Picie kawy podczas diety sokowej mija się celem. Efekt działania soków i znajdujących się w nich składników aktywnych zostanie bowiem niemal natychmiast zneutralizowany poprzez związki pochodzące z kawy. Twój wysiłek i czas poświęcony na przygotowanie do detoksu pójdą zatem na marne.
Czy sok może dodać tyle energii, co kawa?
Wbrew pozorom, pobudzające działanie soków owocowych wcale nie jest wynikiem zawartych w nim cukrów prostych. Owoce i warzywa są źródłem całej gamy witamin i mikroskładników, które stopniowo rozbudzają organizm i stymulują do działania. Co prawda efekt pobudzenia sokami nie będzie widoczny tak szybko, jak po wypiciu kawy, gdy niemal od razu po pierwszym łyku czujesz, jak przybywa Ci energii.
Soki owocowo-warzywne działają nieco wolniej, ale za to długofalowo. Nie doświadczysz zatem “kofeinowego zjazdu”, czyli tego uczucia wszechogarniającej senności, jakie pojawia się po pewnym czasie od wypicia kawy. Nie musisz więc martwić się negatywnymi skutkami przyjmowania kofeiny.
Pobudzający efekt picia soków jest również efektem tego, w jaki sposób wpływają na równowagę kwasowo-zasadową organizmu. Zamiast go zakwaszać (jak to ma miejsce w przypadku kawy), tego rodzaju napoje wykazują działanie zasadotwórcze, zatem przywracają komórkom odpowiedni balans. W długiej perspektywie może to skutkować poprawą funkcjonowania układu nerwowego oraz polepszeniem samopoczucia i dostarczeniem motywacji do działania.
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, kawa może odwadniać organizm (bo jest moczopędna) i wypłukiwać z niego ważne mikroskładniki. Świeżo wyciskane soki owocowo-warzywne są jej przeciwieństwem, gdyż doskonale nawadniają.
Soki działają zresztą pobudzająco nie tylko w kontekście zwiększenia energii i rozbudzenia po nocy. Pomagają także stymulować perystaltykę jelit, a tym samym wspomagają pracę układu pokarmowego i ułatwiają trawienie przez cały dzień. To z kolei umożliwia lepsze niż dotychczas przyswajanie witamin i mikroskładników pozyskiwanych z pożywienia.
Jakie owoce i warzywa pobudzają najmocniej?
Za dostarczające najwięcej energii do działania i najsilniej podkręcające metabolizm uznaje się soki wyciśnięte z zielonych warzyw i owoców. Należą do nich m.in. jarmuż, szpinak, seler naciowy, natka pietruszki czy młody jęczmień. Podobny efekt możesz uzyskać, jeśli do soku dodasz np.:
- cytrusy,
- imbir,
- buraka,
- banany,
- aronię,
- owoce leśne.
Nie masz czasu na samodzielne wyciskanie soków? A może chcesz oczyścić organizm? Dobrym pomysłem może się okazać profesjonalna dieta sokowa, którą zamówisz z dostawą do domu. Decydując się na świeże, gotowe soki wyciskane metodą Cold Press, dostarczasz swojemu organizmowi wszystko, co najlepsze w owocach i warzywach.