• Codzienna dawka witamin zamknięta w butelce
 • Bezpłatna dostawa w całej Polsce przy zamówieniu od 100 PLN

W jakim wieku można przeprowadzić detoks organizmu?

Coraz częściej słyszy się o detoksie sokowym jako rozwiązaniu, które pomoże każdemu w usunięciu toksyn odkładających się organizmie. Ale czy rzeczywiście tak jest? Sprawdź, czy detoks sokami to rzeczywiście uniwersalna opcja, która sprawdzi się u wszystkich, niezależnie od wieku.

 • Dieta sokowa jest przeznaczona dla osób w każdym wieku, ale muszą spełniać jeden warunek: cieszyć się perfekcyjnym zdrowiem.
 • Z detoksu sokowego najczęściej korzystają osoby w wieku produkcyjnym.
 • Nic nie stoi na przeszkodzie temu, by z diety sokowej skorzystała osoba starsza, o ile nie występują u niej żadne przeciwwskazania do tego.
 • Do czynników uniemożliwiających przeprowadzenie detoksu sokowego należą m.in. ciąża i karmienie piersią, przewlekłe choroby głównych narządów oraz rekonwalescencja po przebytej chorobie lub operacji.

Kiedy warto rozważyć detoks organizmu?

Nie potrzebujesz żadnego konkretnego powodu, żeby skorzystać z diety sokowej. To dobra opcja nawet wtedy, gdy używasz jej profilaktycznie, aby zapobiegać ewentualnemu gromadzeniu się toksyn w organizmie. Ale równie dobrze możesz się na zdecydować, jeśli zauważysz niepokojące sygnały świadczące o konieczności przeprowadzenia detoksykacji organizmu. Szczególną uwagę zwróć na takie symptomy, jak:

 • pogorszenie koncentracji i jakości snu,
 • ogólnie złe samopoczucie,
 • uczucie spuchnięcia czy wręcz ciężkości na skutek nagromadzenia wody w organizmie,
 • ciągle nawracające problemy natury trawiennej,
 • pojawiające się często wzdęcia,
 • pogorszenie kondycji skóry i włosów mimo braku wyraźnego powodu.

Detoks sokowy a wiek – jak wygląda ta zależność?

Czysto teoretycznie, dieta sokowa nie ma żadnych ograniczeń wiekowych i może być stosowana przez osoby w różnym wieku. Trzeba jednak zwrócić uwagę na dwie kwestie, a mianowicie:

 • ilość toksyn w organizmie – ich kumulowanie to długotrwały proces, który trwa latami. Co więcej, im organizm młodszy, tym sprawniej radzi sobie z ich usuwaniem. To wraz z wejściem w wiek dorosły pojawia się coraz więcej czynników mogących osłabiać działanie wątroby czy jelit – np. siedzący tryb życia, jedzenie przetworzonej żywności czy korzystanie z używek. Zatem trudno oczekiwać, by organizm kilkuletniego dziecka wymagał detoksykacji;
 • przeciwwskazania do diety sokowej – co prawda wiek sam w sobie nie jest czynnikiem, który uniemożliwia przeprowadzenie detoksu sokowego. Ale trzeba pamiętać o jednej kwestii. O ile organizm młodego człowieka najczęściej działa jak dobrze naoliwiona maszyna, o tyle z biegiem czasu poszczególne trybiki zaczynają powoli szwankować. Pojawiają się kolejne i kolejne choroby, które wpływają na funkcjonowanie całego organizmu. I to właśnie one mogą Cię zdyskwalifikować, odbierając możliwość skorzystania z takiej diety oczyszczającej.

Dlaczego na detoks sokowy decydują się najczęściej osoby w wieku produkcyjnym?

Jeśli już wiesz, na czym dokładnie polega dieta sokowa, jesteś świadomy tego, że stanowi spore obciążenie dla organizmu. Dlaczego?

Po pierwsze, układ trawienny musi się przyzwyczaić do zupełnie nowej formy dostarczania pożywienia i przestawić na nowy system pracy. Trawienie płynów wygląda bowiem nieco inaczej niż w przypadku produktów spożywczych o stałej formie. A detoks sokowy całkowicie wyklucza z jadłospisu tę drugą grupę, co może stanowić niemały szok dla żołądka czy jelit – i to nawet wtedy, gdy odpowiednio wprowadzisz organizm do diety sokowej.

Po drugie, detoks sokowy jest dietą o obniżonej kaloryczności. Zazwyczaj waha się ona w przedziale od 800 do 1200 kcal. Pewnie jest to znacznie mniej kalorii niż przyswajasz na co dzień. Organizm może mieć zatem mniej energii do działania niż zwykle, co może objawiać się zmęczeniem, większą sennością czy pogorszoną koncentracją.

Po trzecie, dieta sokowa bazująca na sokach wyciskanych metodą Cold Press zawiera dużo witamin i mikroelementów. Ale i tak brakuje w niej części istotnych składników odżywczych, zwłaszcza tych pochodzących z mięsa, ryb czy innych tłuszczy. Każdy organizm zareaguje na takie braki inaczej, ale najlepiej zniesie to ten, który nie jest obciążony żadnymi chorobami.

Osoby w wieku produkcyjnym są uważane za cieszące się najlepszym zdrowiem – są przecież w kwiecie wieku. Tym samym ich organizm powinien (przynajmniej w teorii) najlepiej znieść takie obciążenie, jakie niesie za sobą detoks sokowy.

Warto też zauważyć, że to właśnie osoby w wieku produkcyjnym są najbardziej narażone na kumulowanie toksyn w organizmie. Sprzyjają temu m.in. niezdrowa dieta, duża ilość przetworzonej żywności w diecie, siedzący tryb życia związany z wykonywaniem pracy umysłowej oraz niewystarczająca ilość aktywności fizycznej. Detoks może się więc okazać naprawdę przydatny.

Detoks organizmu – sposób na odzyskanie młodzieńczej energii i witalności w każdym wieku

Powyżej wspomnieliśmy o tym, że z detoksu mogą korzystać wszystkie osoby dorosłe, które są w pełni zdrowe, niezależnie od tego, od jakich cyfr rozpoczyna się ich numer PESEL. Załóżmy, że czas był dla Ciebie łaskawy i zestarzałeś się jak dobre wino. Masz 68 lat, jesteś w pełni sił, a lekarz uznał Cię za okaz zdrowia i stwierdził, że sam chciałby być w tak dobrej formie jak Ty, gdy dorówna Ci wiekiem. Co może Ci dać dieta sokowa 1-dniowa (lub dłuższa, jeśli masz takie życzenie)?

Nawet jeśli czujesz się świetnie i nie odczuwasz żadnych negatywnych objawów, które mogłyby wskazywać na problemy z detoksykacją organizmu, dieta sokowa wciąż może zapewnić Ci szereg wymiernych korzyści. Warto tu wspomnieć chociażby o:

 • uczuciu lekkości – podczas diety oczyszczającej organizm pozbywa się zarówno niestrawionych resztek, które zalegają w jelitach, jak i nadmiaru wody zebranego w tkankach. Poza samym uczuciem lekkości, możesz również stracić kilka kilogramów na skutek tych procesów. Najpewniej nie będzie ich dużo (ok 1-5 kg), ale zawsze to coś;
 • lepszym samopoczuciu – odzyskasz młodzieńczą witalność i zyskasz znacznie więcej energii do działania niż dotychczas;
 • poprawie koncentracji – zabiegi wspierające koncentrację mają jeden cel: sprawić, abyś mógł cieszyć się pełnią sił umysłowych przez możliwie najdłuższy czas. Koncentrację możesz ćwiczyć na wiele sposobów, np. rozwiązując różne łamigłówki i krzyżówki. Ale w jej poprawie może także pomóc krótka, jedno- lub kilkudniowa dieta sokowa;
 • motywacji do dobrych zmian – detoks sokowy to świetna okazja do tego, by zmienić swój styl życia na zdrowszy w dłuższej perspektywie. A na to nigdy nie jest za późno. Nawet jeśli dotychczas udało Ci się zachować dobre zdrowie mimo wielu niekorzystnych nawyków żywieniowych, nie oznacza to, że tak będzie już zawsze. Lepiej dmuchać na zimne i wyrobić sobie nowe, zdrowsze przyzwyczajenia. Niczego nie stracisz, poza polepszaczami smaku w silnie przetworzonej żywności. Za to perspektywa ewentualnych korzyści, jakie niesie za sobą taka zmiana, jest wyjątkowo kusząca.

Kiedy wiek będzie przeciwwskazaniem do przeprowadzenia detoksu sokowego?

Wiek uniemożliwi Ci skorzystanie z diety sokowej tylko wtedy, gdy idzie w parze z konkretnymi chorobami. Oto kilka przypadłości, które stanowią przeciwwskazanie do stosowania takich metod detoksykacji organizmu:

 • wszelkie choroby o charakterze przewlekłym, a w szczególności te dotyczące najważniejszych organów (serca, wątroby, układu trawiennego, układu krążenia czy nerek);
 • ciąża i karmienie piersią – nie mamy tu na myśli, że ciąża jest chorobą, bo to nieprawda. Jest to jednak proces, który pochłania dużo energii i stanowi obciążenie dla organizmu kobiety, nawet tej w stu procentach zdrowej. Dodatkowe obciążenie w postaci detoksu sokowego nie jest zatem wskazane;
 • zaburzenia tolerancji węglowodanów i cukrów – owoce i warzywa, z których powstają soki, są źródłem nie tylko witamin, ale też innych składników odżywczych, jak właśnie cukry i węglowodany proste;
 • zaburzenia odżywiania (np. anoreksja lub bulimia),
 • zaburzenia nastroju (np. depresja),
 • anemia,
 • cukrzyca i insulinooporność, 
 • za niskie lub za wysokie ciśnienie,
 • epilepsja,
 • nowotwór,
 • najróżniejsze infekcje, a także okres rekonwalescencji po nich – nawet jeśli udało Ci się już pokonać przeziębienie i czujesz się doskonale, Twój organizm wciąż zbiera siły po tym ogromnym wysiłku, jakim było zwalczenie infekcji. Odczekaj minimum 2 tygodnie od ustąpienia wszystkich objawów i dopiero zacznij rozważać przejście na dietę sokową. Odczekaj odpowiednio dłużej, jeśli dochodzisz do siebie po przebytym zabiegu chirurgicznym czy operacji.

Masz wątpliwości, czy detoks sokowy to coś dla Ciebie? Skonsultuj się z nami, a rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości – po to, abyś sięgnął po to rozwiązanie w pełni świadomie, a nie pod wpływem impulsu.

Zamów już teraz!

Zamów gotowy zestaw diety sokowej lub skomponuj swój własny.
Portale społecznościowe
Zamówienia i pytania

Jesteśmy do dyspozycji
poniedziałek – piątek 8.00 – 16.00

Biuro Obsługi Klienta

e-mail: biuro@fit-juice.pl
tel. +48 799 356 486

Miasta dostaw

Kurier Fit-Juice: Przesyłkę dostarczy nasz włąsny kurier, a dostawy odbywają się wcześnie rano lub w nocy – prosimy jedynie o podanie w uwagach do zamówienia kodu do domofonu oraz maksymalną godzinę dostawy.

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i odbierz 20 PLN na swoje
zamówienie!

  Tabela dostaw

  Zamówienie złożone w … 1-2 dzień najwcześniej
  dostarczony będzie w…
  3-4 dzień najwcześniej
  dostarczony będzie w …
  5 dzień najwcześniej
  dostarczony będzie w …
  Poniedziałek Środa Piątek Wtorek
  Wtorek Czwartek Wtorek Czwartek
  Środa Piątek Wtorek Czwartek
  Czwartek Wtorek Czwartek Piątek
  Piątek Wtorek Czwartek Piątek
  Sobota Wtorek Czwartek Piątek
  Niedziela Wtorek Czwartek Piątek

  Wysyłka i dostawa

  Data dostarczenia dostawy

  Skorzystaj z kalendarza dostawy dostępnego podczas wypełniania danych dostawy w koszyku. W przypadku wyboru diett sokowej na kilka dni, pierwsza przesyłka zostanie dostarczona we wskazanym wybranym dniu. Dostarczamy dietę maksymalnie na 2 dni w jednej paczce kurierskiej. To oznacza, że każda kolejna zostanie dostarczona w najbliższym możliwym dniu, aby zachować ciągłość diety. Przesyłki dostarczamy od wtorku – piątku.